Strona internetowa na WordPressie – przewodnik

W tym wpisie pokaże Wam, jak wykonuję strony internetowe oparte o WordPress. Dzięki temu będziecie lepiej wiedzieli, czego oczekiwać, a ja będę mogła łatwiej dopasować do Was ofertę. Jeśli strona internetowa na WordPressie to to, czego potrzebujesz, jesteś w dobrym miejscu.

Hosting i domena

Pierwszą rzeczą, którą musisz mieć, jest hosting i domena. Bez tego nie można mieć stroni internetowej. Domena to adres Twojej strony w wyszukiwarce (np. czeskiweb.pl) a hosting to miejsce, gdzie znajdują się pliki strony (też bez tego strona działać nie może).

Domenę i hosting możesz wykupić w 1 firmie, ale nie jest to konieczne, bo domenę można przekierować na dowolny hosting.

Usługodawców jest ogromna ilość na rynku i wybierając go, warto dokładnie przejrzeć ofertę. Zwróć uwagę, aby koszty były w miarę stało. To znaczy, aby się po roku nie okazało, że hosting jest 2-3 razy droższy, niż na początku. Popytaj także o obsługę klienta i kwestie pomocy w przypadku awarii. Dla mnie to jest bardzo ważne, ponieważ nie lubię tracić czasu na szukanie przyczyny awarii.

Ja od dłuższego czasu polecam hosting u hashmagnet, ponieważ ma jak dla mnie najlepszą ofertę za relatywnie niską cenę:

  • najniższy pakiet nadal jest wystarczający na moje potrzeby i strona działa sprawnie i w miarę szybko,
  • w cenie mają certyfikat SSL (zabezpieczenie, które obecnie jest obowiązkowe),
  • wsparcie w przypadku awarii jest szybkie i bardzo sprawne a w dodatku sami wykonują backup i nie płaci się za to dodatkowej opłaty.

Jak dla mnie to to jest bardzo dobry hosting, ale oczywiście nie ograniczam się do tego jednego. Jeśli ktoś chce mieć inny, stawiam strony bez problemów.

WordPress

Jak już mamy hosting i domenę, trzeba wgrać pliki WordPressa (jeśli jeszcze tego nie wiesz, to WordPress to program ułatwiający obsługę strony internetowej bez użycia kodowania – czyli nie będziesz potrzebować znowu zatrudniać osobę do obsługi strony).

Po wgraniu plików można zacząć stawiać stronę.

Trzeba najpierw wybrać odpowiedni szablon (te są bezpłatne lub płatne i ich wybór zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać). Następnie pracuję nad szablonem budując stronę przy pomocy różnych wtyczek.

Zawsze staram się wybierać takie systemy, które łatwo dają się w przyszłości modyfikować. Wiem, że czasami każdy chce coś na swojej stronie zmienić, poprawić jakieś zdanie, dodać możliwość kontaktu. Uważam, że jest super, jak można to robić, bez konieczności zlecania tego znowu specjaliście.

SEO

Strony, które stawiam, zawsze są robione pod kątem SEO. Od zlecającego oczywiście zależy, jak bardzo w to SEO wchodzę, ponieważ różne ustawienia zajmują sporo czasu a to zwiększa koszty przygotowania strony.

Na co zwracam uwagę w pierwszej kolejności:

  • wielkość i format zdjęć,
  • teksty na stronie (muszą być przyjazne SEO),
  • optymalizację pod kątem wtyczek i szybkości strony,
  • opisy meta, opisy zdjęć, nagłówki itd.

Funkcjonalność

Strona musi być funkcjonalna dla użytkownika. Dlatego zawsze przekazuje najważniejsze informacje odnośnie obsługi strony: gdzie zmieniać elementy strony głównej, gdzie i jak wstawiać nowe wpisy, gdzie dodawać zdjęcia do galerii itd.

Oczywiście wiem, że nie każdy ma ochotę i czas na obsługę swojej strony internetowej, dlatego często sama pomagam w ich obsłudze.

Jeśli masz pytania odnośnie strony internetowej, skontaktuj się ze mną:

czeskiweb@gmail.com

(+48) 798 399 332