Republika Czeska

Republika Czeska – zalety i wady

Od jakiegoś już czasu mieszkam w Republice Czeskiej. Od znacznie dłuższego czasu jestem z tym krajem związana. Nic w tym dziwnego. Ponoć miłość nie wybiera a jak już nas trafi ta strzała amora, to nie zwracamy uwagi na paszport delikwenta. Ten mój delikwent na zawsze połączył mnie z Republiką Czeską – krajem, którego wcześniej zupełnie nie znałam. Jakie Republika Czeska ma wady i zalety z punktu widzenia zwykłego mieszkańca? Jak się tutaj żyje?

Koniecznie przeczytajcie.

Zalety

Zacznijmy od zalet, bo ponoć lepiej zaczynać tekst od czegoś przyjemniejszego. Od razu zaznaczę, że mieszkam na wschodzie Republiki Czeskiej w części nazwanej Moravskoslezský kraj (kraj morawsko-śląski). W innych miejscach tego kraju sytuacja może się trochę różnić.

Dostępność lekarzy

Kwestia lekarzy i lekarzy specjalistów jest czymś, co bardzo denerwuje Polaków w Polsce. Wszyscy wiemy, że kolejki są długie a czasami dostać się do jakiegoś specjalisty graniczy z cudem. W Republice Czeskiej służba zdrowia jest bardziej dostępna. Nie czekasz tutaj na wizytę do specjalisty miesiącami a czasami tylko kilka tygodni (chociaż ja miałam do czynienia z najdłuższym terminem około miesiąca). W większości przypadków można dostać się do lekarza na kasę chorych (szczerze to nie wiem, jak wygląda tutaj prywatna służba zdrowia, bo nie mam potrzeby z niej korzystać).

Tanie leki dla dzieci, tańsze szczepionki

Moje dzieci sporo chorują. Gdybym żyła w Polsce, pewnie bym zbankrutowała na leki. Tutaj praktycznie za leki nie płacę. Szczepionki obowiązkowe są w całości refundowane a te dodatkowe są znacznie tańsze, niż w Polsce.

Smaczne i tanie piwo oraz dobre i nie drogie usługi gastronomiczne

Każdy, kto zasmakował czeskiego piwa wie, że jest bardzo dobre. Ja sama je lubię, ponieważ jest lekkie, nisko alkoholowe i stosunkowo tanie. Ciężko tutaj znaleźć restaurację, w której piwo będzie dużo kosztować. Zazwyczaj te ceny oscylują w granicach 20-30 koron czeskich za kufel, czyli 3,6 – 5 zł. Sami widzicie, że to niska cena w porównaniu z piwem w centrum miasta w Polsce, gdzie jego cena może sięgać nawet 10-15 zł. Sam posiłek w restauracji także jest w bardziej przystępnej cenie. W większości restauracji można w tygodniu zamówić sobie menu (z reguły 2-3 potrawy do wyboru), które najczęściej nie kosztuje więcej niż 80-90 koron czeskich (ok 15 zł).

Wspaniały język

Wprost uwielbiam język czeski. Brzmi dla mnie bardzo melodyjny, chociaż wcale nie jest taki łatwy.

Wady

No to teraz przejdźmy do wad.

Czesi często nie przepadają za Polakami

Chociaż ja mam wrażenie, że nie tylko Polaków się to tyczy. Głównie jest to widoczne właśnie w przygranicznym rejonie, w którym mieszkam. Nie raz się spotkałam z gburowatym zapytaniem (na przykład u lekarza), czego ja tu szukam, żebym do Polski się szła leczyć. Strasznie mnie to denerwuje, bo nie rozumiem skąd takie myślenie, że Republika Czeska może być zamieszkana tylko przez Czechów?

Republika Czeska i Biurokracja

My – Polacy często narzekamy na urzędy i urzędników w Polsce. W Republice Czeskiej nie jest lepiej a śmiem twierdzić, że bywa nawet gorzej. Jakiekolwiek sprawy związane z urzędem są tutaj tragedią. Uwierzcie na słowo

Gorszej jakości jedzenie sklepowe

Bardzo nie lubię czeskiego jedzenia. Czasami ciężko jest tutaj coś dobrego kupić. Tyczy się to zwłaszcza mięsa, wędlin, jaj a nawet owoców i warzyw, chociaż te ostatnie na Morawach są całkiem smaczne.

Koszmarna autostrada

Jeśli narzekacie na polskie autostrady, to przyjedźcie zobaczyć czeską autostradę i przestańcie narzekać.Tutejsza autostrada jest wiecznie w remoncie, często jest zakorkowana. Co chwilę są na niej ograniczenia prędkości (bo przecież remonty). Na domiar złego w tunelach także jedzie się pomału, chociaż zostały zaprojektowane na znacznie większą szybkość. Czy wspomniałam już o tym, że autostrada jest oczywiście płatna?

Czechy potrafią zachwycić, ale także potrafią do siebie szybko zniechęcić.

Olga