Uncategorized

Jak zorganizować sobie pracę w domu?

Nie jest łatwo pracować w domu. Wymaga to dużej samodyscypliny. W domu wiele rzeczy może rozpraszać. Trzeba posprzątać, zrobić pranie, ugotować obiad. Może jakiś serial oglądnąć? A tymczasem godziny uciekają a praca się sama nie zrobi. Jak to wszystko zorganizować?

  1. Podziel swój czas na pracę zarobkową i tą domową. Większość ludzi nie potrafi pracować, gdy w okół panuje bałagan. Utrzymuj porządek na bieżąco a wtedy nie będzie trzeba tracić czasu na długie sprzątanie przestrzeni. Ustal sobie konkretne godziny pracy oraz przerwy. Te ostatnie także są ważne. Po każdej godzinie pracy przy komputerze należy zrobić sobie 5 minut przerwy.
  2. Przygotuj sobie miejsce do pracy. Jeżeli masz możliwość, niech to będzie osobne pomieszczenie z dużym biurkiem, wygodnym krzesłem oraz z wszystkim, co jest potrzebne do pracy. Niestety nie każdy ma możliwość wygospodarować odpowiednie pomieszczenie, dlatego zadbajmy przynajmniej o to, żeby praca była jak najbardziej komfortowa. Odpowiedni fotel i stół to absolutne minimum. Jeżeli pracujemy na notebooku warto sprawić sobie dodatkowy monitor, który będziemy mogli ustawić na odpowiedniej wysokości względem oczu (zasady BHP).
  3. Zadbaj o jedzenie i picie. Obiad możesz przygotować sobie wcześniej. Przygotuj też sobie drugie śniadanie, czy jakieś przekąski w postaci owoców. Zaparz sobie dobrą kawę lub herbatę. Niech ich aromat unosi się w pomieszczeniu.
  4. Wyłącz wszystko, co cię może rozpraszać. Telewizor niech zostanie wyłączony. Nie włączaj także Facebooka. No, chyba, że akurat Twoja praca wymaga włączonego Facebooka ;-). Telefon wycisz i najlepiej odłóż go gdzieś dalej.

Teraz po prostu pracuj.

Chyba, że w tym samym czasie zajmujesz się jeszcze dziećmi. Wtedy trzeba improwizować i pracować najlepiej wtedy, gdy śpią. Kiedy samemu spać? To już pozostaje wielką nieodgadnioną zagadką.

Olga

Nie zapomnij zaglądnąć na nasz fanpage 😉

facebook-icon