Praca w domu

Jak zorganizować miejsce pracy w domu?

O tym, że praca w domu nie jest wcale taka łatwa i przyjemna, pisałam już wcześniej. Ludzie pracujący z dala od domu zazwyczaj powtarzają, że pracując w domu można się wysypiać, nie trzeba dojeżdżać do pracy i stać w korkach i oczywiście, że w domu nie stoi nad nami szef. To prawda, ale niestety praca w domu ma także wiele z wad. Jedną z nich jest zazwyczaj brak wyodrębnionego miejsca do pracy – azylu, gdzie nie rozpraszają nas domowe obowiązki, czy czasami inni domownicy, którzy przebywają w domu.

Dobre sobie! – powiedziała matka pracująca w domu z dwulatkiem uczepionym nogi ;-).

Ale skończmy z żartami. Wyobraźmy sobie idealną sytuację, że pracujemy w domu w dzień i przez ten czas nikogo w domu nie ma.

Jak zorganizować sobie miejsce pracy w domu?

Oddzielny gabinet

Sytuacja idealna, bo faktycznie możemy urządzić go sobie, jak chcemy. Otoczyć się rzeczami, które umilają prace. Jeśli pracujesz kreatywnie, możesz na ścianie powiesić ciekawe obrazki. Jeśli potrzebujesz do pracy sporo literatury, na ścianie stawiasz biblioteczkę. Gabinet nie musi być ogromny, wystarczy tylko, aby był wystarczająco jasny, miał wygodny fotel i wystarczająco duże biurko. Takie miejsce pracy na pewno pomoże nam w pełnieniu swoich zawodowych obowiązków.

Miejsce pracy – kącik w innym pomieszczeniu 

Można do tego celu wybrać każde pomieszczenie. Może być to sypialnia, salon a nawet kuchnia, czy jadalnia. Wszystko zależy od rozmieszczenia mieszkania i od wielkości pomieszczeń. Chociaż specjaliści starają się odradzać tworzenie miejsca pracy w sypialni, to wszyscy wiemy, że czasami nie ma innego wyjścia. ęsto w innych pomieszczeniach może już nie być wystarczająco dużo miejsca.

Taki kącik należy dostosować do ogólnego wystroju pomieszczenia. Postarajmy się, aby pomieszczenie samo w sobie było dość jasne i nie było przytłaczające. Zadbajmy także o dobrej jakości fotel, oświetlenie przy biurku i właśnie wygodne biurko. Wszystko też zależy od Twojej pracy. Jeśli szyjesz na maszynie, będziesz pewnie potrzebować półkę lub nawet szafę na rzeczy związane z szyciem.

Jeśli do pracy potrzebujesz tylko komputera, wystarczy Ci mniejsze miejsce, które dodatkowo możesz udekorować ciekawymi ilustracjami.

Olga