Uncategorized

Jak nauczyć się języka obcego?

Ogromnie żałuję, że urodziłam się w latach 80. Przez to całe moje dzieciństwo rodzice nie zaprzątali sobie głowy, aby nauczyć mnie jakiegoś języka obcego. Bo i po co by mi to było? W szkole języki obce weszły dopiero w 4 klasie, czyli, gdy dzieciaki miały już 10 lat! A kiedy najłatwiej nauczyć się języka obcego? Właśnie we wczesnym dzieciństwie.

Małe dzieci mają naturalną zdolność szybkiego uczenia się języków obcych. Nawet jeżeli nie pochodzą z rodzin wielojęzycznych, postawione przy dziecku posługującym się innym językiem, bardzo szybko zacznie także nim się porozumiewać. Mój syn przez pierwsze trzy lata swojego życia miał kontakt przede wszystkim z językiem polskim i ze śląskim. Przy czym sam porozumiewał się generalnie po polsku, chociaż śląskie słowa rozumiał. Przed jego trzecimi urodzinami zamieszkaliśmy w Republice Czeskiej i chcąc nie chcąc chłopak zaczął mieć częsty kontakt z językiem czeskim. Bardzo szybko okazało się, że bez problemu rozumie, co mówią do niego czescy koledzy. Kwestią czasu było tylko, gdy zaczął używać czeskich słów. Teraz bez większych problemów porozumiewa się z kolegami, chociaż płynnie po czesku jeszcze nie mówi.

No dobrze, ale my jesteśmy dorośli i do wieku dziecięcego już się nie wrócimy. Jak, więc się teraz nauczyć języka obcego?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Są ludzie, którym najłatwiej uczyć się z książki. Są ludzie którzy szybciej i lepiej nauczą się języka, gdy go ciągle słuchają. Niewątpliwie aby dobrze nauczyć się jakiegoś języka obcego trzeba mieć z nim prawdziwy kontakt. Najlepiej byłoby mieszkać w miejscu, gdzie się nim posługują, ale jeżeli nie ma takiej możliwości, nic straconego. Możemy przecież oglądać filmy, słuchać muzyki, rozmawiać przez Skypa i słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać.

Taka forma nauki dla niektórych będzie wystarczająca, dla innych będzie świetnym uzupełnieniem.

I przede wszystkim nie należy się bać mówić. Nawet jeżeli mówimy niepoprawnie, to nic nie szkodzi. Trening czyni mistrza.